TD
Cheops stavitelem
?
Předkládám simulační model stavby Velké pyramidy
A
Menu-volba témat
B
Alternativní témata
Mýty
Aktuálně
V minulých dílech aktuálně 18, 19 a 20 jsme sledovali experimenty, které měly dokázat od samého začátku - jak kvádry vznikaly, jak se přepravovaly po souši a na lodi. Dostali jsme se do Gízy na úpatí pyramid, ale to nejtěžší - kvádry opracovat a vyzvednout je do výšky vrcholu 146 m je před námi.
Všechny experimenty ztroskotaly již ve výšce 12 m při stavbě minipyramid na základě naivních představ egyptologů a ještě k tomu při použití moderních prostředků, které staroegyptští kameníci nepoužívali.
Bohužel kvádry jsou na úpatí pyramid, ale nejsou opracované, jsou podstatně menší než kvádry původní.
Opět na scénu vsoupili egyptologové Tallet, kameník Burgos, aby pomocí experimentů prokázali, jak to skutečně bylo. Kdo má pravdu, jestli se jim to podařilo, uvidíme na konci dílu.
Kde a jak byly kvádry opracovány
Dodnes nikdo neví, kde byly kvádry opracovány s přesností strojního obrábění v časových intervalech, aby se to stihlo v předpokládaném čase. Jestli v lomu, nebo na pracovišti pod pyramidou, nebo přímo na pyramidě. Převládají iluzorní názory bez jakéhokoliv důkazu provedením zkušebního vzorku v reálných podmínkách.
Někteří egyptologové tvrdí, např. historický architekt Pierre Houdin, že kvádry byly opracovány a přesně očíslovány ještě v lomu tak, aby k sobě na stavbě přiléhaly s přesností strojního obrábění. Egyptolog Mark Lehner předpokládá, že kvádry byly opracovány, včetně 52° zkosení až na pyramidě. Kdo má pravdu, není známo.
Uvedené experimenty se stavbou minipyramid se ukázaly jako povod.
Další experimenty s obráběním kamenných kvádrů
V dílu Těžba žuly v Asuánu jsme popsali postupy opracování žulových kvádrů v lomu Asuán.
Při experimentu Denis Stoks dokázal vyřezat do žuly drážku v délce 75 cm a hloubce 8 cm za 30 hodin, to znamená 0,25 cm a 12 krychlových centimetrů odstraněného materiálu za hodinu. Spotřeba mědi 33 gramů za hodinu. Vyřezání bloku Cheopsova sarkofágu by trvalo 6270 hodin, tj. 523 dnů a spotřebě 207 kg mědi, bez vrtání vnitřku.
Komentář:
Skutečně se podařilo panu kameníkovi Burgosovi bez pomoci moderních prostředků vytvořit pravý úhel.
Vyskytly se však nejasnosti:
- použil smirkový prášek na podkladu drahokamu korund třídy tvrdosti 9. Nepodařilo se mi zjistit, že by se v době stavby pyramidy někde těžil. Pokud by se brousily všechny kvádry, byla by to ohromná spotřeba. Není mi známý někdejší důl v Egyptě na horninu smirek. Většinou se uvádí křemičitanový písek, který má však vyšší tvrdost než žula, ale nižší než korund.
- Otloukání vrstvy kamene se provádělo pazourkem, který je formou křemene. Ani o něm není znám důl, kde by se těžil, protože při uvedené technologii by jeho spotřeba byla obrovská.
Další text je vhodný pro zainteresované čtenáře
Výpočet návaznosti na předchozí operace s kamenem
A zde nastal problém. Pan Burgos zvolil pro experiment tvrdší kámen - žulu nikoliv vápenec z lomu Tura. Zřejmě u vápence byla technologie obroušení odlišná vzhledem k nižší tvrdosti vápence a velikosti a tvaru kvádru.
Z lomu Tura se převážely 15 tunové kvády, viz obr.18 a 19. Na obrázku 19 je patrné, že plochy kvádru byly zcela hladké, aby s milimetrovou přesností přiléhaly na sousední kvádry.
Před obrušováním kameníci obrovským řezem otesali přebytečný materiál, na levém obrázku 18 označený B, v úhlu 52°.
Nejdříve spočítáme, jak velká plocha musí být obroušena (v cm2): boční 2× = 54.750 + čelní = 45.600 + horní = 30.000 + spodní = 57.600, celkem plocha = 187.950 cm2. Zadní plochu nepočítáme, ostatní na sebe musí dosedat, proto se musí brousit, viz obr.19.
Plocha vybroušená při experimentu je podle Burgose pás 4,5 cm široký a 50 cm dlouhý, plocha = 225 cm2, viz obr.17.
Kolik těchto pásů bylo třeba vybrousit na celkovou plochu: 187.950 / 225 = 835
1 pás trval dělníkům 3 dny, takže 835 × 3 = 2.505 dnů a do toho není započítán řez na odstranění materiálu B v úhlu 52°. Zatím není známé, jak to prováděli. Můžeme doufat, že pan Burgos jednou takový kvádr vytvoří.
Dostali jsme ohromující číslo: 1 žulový kvádr by byl obrušován 2.505 dnů.
Z Tury však byly dodávány vápencové kvádry.
Vzhledem k měkčímu kameni snížíme dobu opracování zhruba na čtvrtinu, na 650 dnů. Řádově to odpovídá výpočtu podle experimentu Denise Stokse s křemičitým pískem. Viz nahoře modré písmo.
Pro nás je důležité, že kvádry byly podle předcházejících výpočtů pro zainteresované čtenáře v dílech 18, 19 a 20 vytvářeny v intervalu 24 minut, aby se to stihlo za 27 roků. Asi se ptáte, proč jsem zvolil 1/4 žulového počtu. Pro nedostatek důkazů nezbylo než provést odhad s ohledem na tvrdost kamene. Zainteresovaný čtenář může zadat jiný počet dnů podle jeho odhadu na obroušení jednoho kvádru. O tom, jaké to bude mít důsledky, se dovíme v následujícím simulačním výpočtu při zadání různých parametrů.
Výpočet návaznosti těžby - opracování
Tabulka návaznosti
Výpočet návaznosti těžby
Do výpočtu opracování jsem zvolil parametry jednotlivých kroků : výroba - přesun - plavba - opracování tak, aby u všech kroků byl interval 24 minut, aby to bylo souměřitelné. V Tabulce návaznosti vidíme obrovské rozdíly ve výsledcích jednotlivých kroků.
Z toho vidíme, že opracování je nejrozsáhlejší a nejobtížnější činnost. Tam je např. počet kameníků 60 175 oproti 220 kameníkům na přesunu. Zainteresovný čtenář si může zadat jiné parametry a odsimulovat jiný stav spuštěním programu Výpočet ... V tom vám přeji mnoho úspěchů. V případě nesrovnalostí se na mě můžete obrátit.
Přes všechnu snahu výzkumníků se nepodařilo dodržet všechny podmínky při vytváření a přepravě kamenných kvádrů.
Příště budeme stavět rampu a zkoumat, jak je možné vytahovat velké kvádry až do výšky 146 m pod úhlem 22°, kde se nacházel pyramidion.
----- Mojmír Štěrba -----