Cheops stavitelem
?
Předkládám simulační model stavby Velké pyramidy
A
Menu-volba témat
B
Alternativní témata
Civilizace
Stephen Hawking:„Lidstvo má hlubokou potřebu objevovat, učit se, poznávat.
A také jsme společenští tvorové. Je pro nás důležité vědět,
jestli jsme ve vesmíru sami."
V dílu Civilizace 30 jsme při hledání života dospěli na konec Sluneční soustavy v současnosti i v Sumeru před 6000 lety. Obě civilizace, naše i Sumerská, dospěly k poznání, že existuje devátá planeta. Sumerové přijali z deváté planety civilizaci, která se v jejich zemi a dalších zemích rozšířila.
V současné době existence deváté planety byla prokázána,
ale nebyla spatřena.
Je otázkou času, kdy k tomu dojde.
My budeme krok za krokem hledat přístup k planetám za hranicemi naší Sluneční soustavy na exoplanetách.
V Sluneční soustavě bylo možné dospět k objektům pomocí současných technických prostředků. S exoplanetami musíme komunikovat jinými prostředky, o kterých bude pojednáno v tomto dílu.
K tomu pozveme osoby nejpovolanější -
Alberta Einsteina a Stephena Hawkinga.
AU = astronomická jednotka (astronomical unit) vzdálenost Země-Slunce = 150 milionů km,
Spolu s astronomy na hoře Silla budeme dále sledovat
ly = Světelný rok (značka jednotky ly light-year) je jednotka vzdálenosti používaná v astronomii.
Afélium - odsluní, perihélium - přísluní
hledání života na exoplanetách
Budeme se ptát co je dosažitelné nyní a jaké možnosti nám rozvoj vědy a technologie nabízí v budoucnosti.
Dotkneme se i možností návštěvníků z exoplanet na naší Zemi.
Kde se nacházejí exoplanety?
Objevené exoplanety se nacházejí ve vzdálenosti stovek a tísíců světelných roků. Nejblíže naší Sluneční soustavě nalezli exoplanetu vědci na observatoři La Silla v Chile. Planeta má podobné rozměry a vlastnosti jako Země a obíhá kolem hvězdy Proxima Centauri vzdálené 4,25 světelných let a dali jí jméno Proxima b. To je velmi záslužný výsledek práce astronomů. My ale budeme pátrat po tom, jak se k té planetě dostat, abychom zjistili, je-li tam život.
Poznámka pro čtenáře:
Vstup do mezihvězdného prostoru vyžaduje vstup do speciální a obecné teorie relativity Alberta Einsteina a historie času Stephena Hawkinga. Jsou k dispozici dokumenty popisující teorie relativity a čas s využitím matematického aparátu. Aby text byl čitelný i pro ty, kteří nejsou zběhlí v matematice, popisuji uváděné procesy slovní formou s grafikou. Pokud pro některé čtenáře budou určité pasáže nesrozumitelné, může je přeskočit k Závěrům, které z toho plynou.
Jak překonat vzdálenosti překračující Sluneční soustavu?
Na základě současných technologií a vědeckých poznatků velmi těžko. Pro srovnání: sonda Voyager 1 ze Země odstartovala již před 39 lety a zatím se nachází teprve těsně za hranicí naší Sluneční soustavy. Přepočteno na světelné roky za těch necelých 40 let uletěla pouhých 37 světelných hodin. K Proximě Centauri by Voyager 1 doletěl za 70 tisíc let.
Vidíme, že čas a rychlost světla se stává hlavním fenoménem při vstupu do meziplanetárního prostoru.
Abychom mohli vstoupit dále do vesmíru, vstoupíme do prostoročasu
Tímto do hry zařazujeme čas jako čtvrtý rozměr. To je ale jiný svět, který je těžké si představit.Sám Stefen Hawking přiznává, že bylo i pro něho obtížné takovýto svět vnímat, ale umíme ho matematicky definovat. My, jako lidští tvorové, vnímáme svět dvou nejvíce trojrozměrný. Vstupujeme tedy do protoročasu, světa čtyřrozměrného.
Do hry vstupuje gravitace
O tom je obecná teorie relativty, když říká, že prostoročas není plochý, jak předpokládá speciální teorie relativity, ale je zakřivený vlivem hmotnosti a energie. V obecné relativitě se tělesa pohybují po geodetikách - nejpříměších čarách čtyřrozměrného prostoru, avšak v našem třírozměrném prostoru se jeví jako zakřivené.
Pro představu - přestože v třírozměrném prostoru sleduje letadlo přímou dráhu, stín na nerovném zemském povrchu se pohybuje po křivce kopírující terén.
Rovněž světelné paprsky se prostoročasem pohybují podél nejkratších spojnic dvou bodů. I v tomto případě zakřivení prostoročasu způsobuje, že světelné paprsky nevypadají v prostoru jako přímky, ale budou se vlivem gravitace ohýbat.
Pro představu: Na obr. 5 hmota Slunce zakřivuje prostoročas v jeho okolí. V důsledku toho se dráhy paprsků přicházejících ze vzdálených hvězd (B) při průchodu v blízkosti slunečního povrchu odklánějí, takže při pohledu ze Země (C) se nám hvězdy jeví v poněkud jiné poloze (D).
Ohyb paprsků bylo možné ověřit při zatmění Slunce pro přesvětlení okolí. Měření provedla britská expedice při zatmění Slunce roku 1919.
Dále obecná teorie relativity říká, že čas v blízkosti hmotných těles probíhá pomaleji. Je to dáno vztahem mezi energií záření a jeho frekvencí. Je-li paprsek vyslán vzhůru v gravitačním poli Země, ztrácí postupně svou energii. Pozorovateli ve výšce se zdá, že události dole trvají delší dobu.
Důsledky: Znalost nestejného chodu hodin v různých výškách má zásadní vliv na radionavigační systémy využívající kosmické družice. Kdybychom nezavedli korekce obecné teorie relativity, udávání polohy by bylo až o několik kilometrů nesprávné.
Závěr 2 obrázek 8
V relativitě neexistuje žádný jednoznačně daný absolutní čas. Místo něj má každá částice, každý jednotlivec, každý vesmírný objekt svou vlastní míru času závislou na tom, kde se nachází a jak se pohybuje.
Prostoročas určují veškerá dění ve vesmíru a samy se tímto děním proměňují. Každá částice nebo planeta si s sebou berou vlastní hodiny, které určují jejich vztah k prostředí, ve kterém se pohybují.
Tímto se dostáváme na začátek našeho putování do vesmíru a hledání života na exoplanetách. Ověřili jsme, že obecná teorie relativity funguje i v praktickém životě, proto není důvodu si představovat, že by na nás neměla působit ve vesmíru.
Na shledanou na cestě na Proxima b.
----- Mojmír Štěrba -----