Cheops stavitelem
?
Předkládám simulační model stavby Velké pyramidy
A
Menu-volba témat
B
Alternativní témata
Motto: Werner Jäger:Skutečnost nekončí tam, kde končí naše vědomosti o ní
Tajemství tehdejších technik odkryli vědci z University of Amsterdam.
Ve skutečnosti staří Egypťané používali daleko jednodušší prostředky – saně a vodu. Stavební materiál byl naložen na obří dřevěné sáně, které byly taženy desítkami otroků. K tomu byl navíc prostor těsně před saněmi poléván vodou, aby bylo podloží co nejkompaktnější a nedocházelo k hrnutí písku.
Svůj výzkum zveřejnil vědecký tým pod vedením profesora Daniela Bonna na konci dubna 2015 v časopise Physical Review Letters.
Koment:
Jaká je skutečnost.
Doposud se nenašla jediná zmínka o tom, jak staří Egypťané staré říše transportovali stavební materiál na stavbu pyramidy.
Uvedený transport socha Džehutihotepa se neodehrávala v době 4. dynastie staré říše, ale o 800 let později ve 12. dynastii Střední říše.
Přeprava sochy není přeprava nákladu na stavbu pyramidy, kdy museli přepravit a umístit kvádr každé 3 minuty, aby to stihli za 20 roků.
Socha byla přepravována po rovině a táhne ji 170 mužů ve čtyřech řadách po rovině.
Podle egyptologa Jean-Philipe Lauera používali nakloněnou rovinu 26 až 35 % (t.j. 15° až 19°). V tom případě k vytažení šestitunového bloku bylo třeba 200 mužů
Z toho plyne, že pro 1400 bloků denně při tříměsíční stavbě za rok (Herodotos) by to bylo 1400×67=94 000 přítomných jen pro transportování bloků na přístupové pološině.
Jak to vypadalo v lomech"Chufu by nikdy nemohl za dobu své třiadvacetileté vlády postavit památku takové velikosti a životnosti jako je Velká pyramida, kdyby jeho architekti neměli k dispozici vyspělé technologie, díky nimž byli schopni manipulovat s kamennými bloky obrovských rozměrů a hmotnosti.
Někteří egyptologové jako např. M.Lehner jsou neoblomní a do konce svého života budou tvrdit, že ty megatunové kvádry tahali na provaze třeba do 35% stoupání.Příště půjdeme do Královy komory.
----- Mojmír Štěrba -----