Motto:
Werner Jäger:Skutečnost nekončí tam, kde končí naše vědomosti o ní
Další pátrání po komorách Velké pyramidy
Podezření, že se ve Velké pyramidě nalézají další dosud neobjevené prostory se začínají vyplňovat.
První podezření je na existenci prostoru na konci šachty z Královniny komory za druhou přepážkou. Průzkum tohoto prostoru byl zastaven, nebylo povoleno provedení průvrtu s následným vložením sondy popsané v dílu A7.
Manažer projektu Whitehead si je jistý, že druhé dveře byly dvakrát proraženy a výsledky měly být zveřejněny před mnoha měsíci, dokonce v televizním přenosu.
Dalšími neprozkoumanými objekty jsou dutiny kolem Královniny komory popsané v dílu
A14
Jakýkoliv další přímý výzkum dutin byl zastaven v roce 2012.
V roce 2015 povolilo egyptské Ministerstvo pro starožitnosti mezinárodní projekt průzkumu Velké pyramidy s použitím neinvazivních a nedestruktivních technik pod titulem "ScanPyramids", který byl zahájen v říjnu 2015. Projekt měl vést k odhalení jejich struktury a technologie stavby.
V první fázi se výzkum zaměřil na měření příjmu tepla při východu slunce a vyzařování tepla v průběhu západu. Byly zjištěny rozdíly až 5°C při přechodu mezi bloky. Byla vytvořena tepelná mapa a zjištěny rozdílnosti v hustotě prostředí, které signalizují duté prostory. Na obrázku jsou vidět tepelné přechody mezi bloky. To potvrdilo představy dalších dutin ve Velké pyramidě. Průzkum pokračoval dalšími metodami.
Souběžně s tímto výzkumem společnost Iconem realizuje projekt s využitím dronů a laserových scanerů s cílem simulace 3D plošiny Gíza s přesností 1 cm s cílem poskytnout podklady pro pochopení staveb pyramid na Gízské plošině.
V roce 2016 byl zahájen projekt měření průniku mionů, které byly vytvořeny kolizí mezi kosmickými paprsky a jádry atomů v atmosféře. Ty dopadají na zem rychlostí světla konstantním průnikem částic 10.000/m2/minutu a mohou pronikat jakoukoliv strukturou jako jsou skály. Při průchodu hustším prostředím dochází k odchýlení nebo absorbci a tím je možné detekovat duté prostory. Detektory byly umístěny 2 ze severní strany a 2 z jižní strany pyramidy a provedly měření během 3 měsíců. Na známých dutinách detektory ověřily validitu měření. Dutina se nachází nad Velkou galerií v rozsahu délky Velké galerie. Zatím není známo, jestli je to jednolitý prostor nebo členěn dalšími chodbami. Průzkum v tomto směru pokračuje. Výzkumný tým podal žádost o možnost vytvoření průvrtu 3 cm a vložení průzkumných minirobotů ve stropu Velké galerie. Zatím to ministerstvo pro starožitnosti nepovolilo.
Vpravo dole je další malý prostor za kvádry původního vstupu, podrobnosti na dalším obrázku.
Na obrázku je detail další dutiny za bloky původního vstupu na začátku sestupné chodby. Pod ní je prokopaná chodba z 9. století, kterou dal prokopat El Maamún. Touto chodbou se návštěvníci dostanou do vzestupné chodby, Velké galerie a Královy komory. Prostor za původním vchodem je nepřístupný.
Závěr:
Výzkumný tým prezentoval Vědeckému Výboru Ministerstva statožitností zprávu o výsledku prvního roku operace :#ScanPyramids
1. Toto je poprvé v historii, že tři komplementární techniky využívající Miografie, Termografie a 3D simulace byly použity ke skenování Velké pyramidy.
2. Tým #ScanPyramids je schopen potvrdit přítomnost neznámé dutiny na severovýchdní straně pyramidy ve výšce 105 m od země.
3. #ScanPyramids tým je schopen potvrdit přítomnost neznámé dutiny za krokví nad sestupnou chodbou Velké pyramidy, přičemž jeho tvar a rozměr je předmětem dalšího průzkumu týmu.
Egyptologové předpokládají (ale nezaručují), že Královu komoru postavil Cheops v době 2600 let př.n.l. pomoci měděného dláta a doleritové koule. Týká se to i objektů ze žulových kvádrů, které vytěžili a přepravili z 900 km vzdáleného Asuánu do přístavu Gíza, na provaze kvádry vytáhli s lidským spřežením na 50 m vyvýšenou plošinu Gíza a vytáhli do výšky 43 až 60 m na dosavadní úroveň stavby Královy komory a komoru postavili.
Tolik písmo svaté egyptologů.
My krok za krokem budeme v dalších dílech postupovat podle průběhu výstavby od těžby, opracování, transportu a usazení kvádrů na místo stavby. Budeme zkounmat, jestli je z fyzikálního hlediska možné některé úkony provést nebo nikoliv a jestli ano, tak jakým způsobem.
Příště se se stavitelem
přesuneme do Asuánského lomu, kde bude stavitel provádět testování
těžby a přepravy žuly. Tam se rozhodne o postupu.